Sidebar

HOROskop vnímam ako plán duše do pozemského života. Súčasne je v ňom zakódovaná osobná i rodová minulosť. Mne veľmi slovo HOROskop evokuje Horovo oko, staroegyptský ochranný symbol a znak kráľovskej moci. Všetci totiž máme v osobnom HOROskope aj symboly svojich životov, aj moc žiť svoj život kráľovsky. Okrem iného.

"Čo si sa dozvedel zo svojho horoskopu?" zaznela otázka na rannej sange a ja som bola zvedavá na odpoveď. "Všetko."

 

Čítať ďalej...

Cyklické myslenie charakterizujú ázijské náboženstvá taoizmus, hinduizmus a budhizmus dodnes. V súlade s tým je beh času skôr nekonečným kruhom, ktorý sa periodicky vracia do svojho východiskového bodu. Jedna z teórií o vzniku čínskeho kalendára dáva do súvislosti dobu obehu Jupiteru a Saturnu (približne 12 a 30 slnečných rokov), ktoré sa každých šesťdesiat rokov nachádzajú na takmer rovnakých hviezdnych súradniciach, kde sa pred šesťdesiatimi rokmi začali, čím sa vytvorí šesťdesiatročný cyklus. Iná teória hovorí o spojení dvanásťročného Jupiterovho cyklu s piatimi prvkami.

Šesťdesiatková sústava bola objavená už na korytnačích pancieroch z konca druhého tisícročia pred n. l. Takmer každý veštecký nápis mal dátum v tomto formáte. V písaných textoch sa takto označovali dni, neskôr mesiace a roky. Týždeň mal 10 dní a cyklus 60 dní (6krát 10 = 60). Jeden cyklus nadväzoval na druhý bez nadväznosti na koniec mesiaca alebo roku, preto presahoval časové obdobie lunárneho roku (6krát 60 = 360 dní). Západný sedemdňový týždeň bol v Číne zavedený s gregoriánskym kalendárom v roku 1912.

Čítať ďalej...

Delenie času

Svet, ktorý nás obklopuje, je v neustálom pohybe a všetok život ľudskej spoločnosti je spojený s cyklickým časom daným rotáciou Zeme, obehom Mesiaca okolo Zeme a Zeme okolo Slnka. Tieto tri cyklické javy vymedzili tri základné časové úseky – deň, mesiac a rok. V rôznych dobách boli vytvorené tri druhy kalendárov – lunárne, slnečné a lunisolárne. V súčasnej dobe sa takmer vo všetkých krajinách sveta používa kalendár slnečný.

Čítať ďalej...

ALEXANDRA HUDECOVÁ, pôvodom z Liptova, už roky pripravuje kolekcie znamení zverokruhu. Pri tej poslednej, pripravenej na septembrovú výstavu na Bratislavskom hrade, ma oslovila jej mama: "Potrebujeme text ku každému znameniu. Napíšeš?" Niekoľko nádychov a výdychov, aby inšpirácia mala čas prísť. Niekoľko tichých zastavení pri Saškiných obrazoch a... texty uzreli svetlo sveta veľmi spontánne a rýchlo. Prikladám text k znameniu Škorpión, ktorý som napísala inšpirovaná Saškiným obrazom Škorpióna. Podobné texty vznikli ku každému obrazu. Naviac, každý obraz má aj svoju básničku od španielskej autorky, ktorá je preložená aj do slovenčiny. Všetko toto, teda grafika znamenia, báseň a text ku konkrétnemu znameniu, sa nachádzajú na jednom grafickom liste. Dvanásť znamení - dvanásť grafických listov.
V septembri budú Saškine obrazy spolu s obrazmi jej kamarátok vystavené v Bratislave. Vernisáž výstavy pod názvom MALUJSA bude 2. septembra 2021 na Bratislavskom hrade od 17.hodiny. Potom zvažujeme Liptovský Mikuláš. Veď obe milujeme Liptov, tak to dáme nielen s obrazmi a textami o nich, ale aj s besedou o grafikách a o znameniach zverokruhu: takže Saška a Sarita spolu - kde? Dáme včas vedieť.
Vyberám z grafického listu pre Škorpióna: ŠKORPIÓN, dávam ti dar prevzácny: schopnosť vidieť hĺbky osudu a vybrať z nich tie najjagavejšie perly. Aj z čírej vody, aj zo zavretej lastúry, aj z bahna. Dostaneš sa všade, kam budeš chcieť, vnímaj však ako. Ak si pozveš na prieskum hĺbok životov pochopenie, uvidíš ostatným neviditeľné súvislosti. Ak si na rovnaký prieskum pozveš aroganciu, aroganciou ti aj život odpovie. Sexualita ťa láka? Nech sa páči, doprajem ti jej koľko sa do teba zmestí. Poznáš však riziká – pohlavné choroby, osamelý život. A čo tvorenie, plodenie – dar či nedar? Splodíš deti, no veľmi skoro roztiahnu krídla, odletia: kto by to vydržal so Škorpiónom? Stop, stop, stop. Škorpión, pridávam liečiteľské schopnosti. Môžeš liečiť a požehnávať myšlienkou, slovom i činom. Tvoj pohľad môže byť tiež liečivý i jedovatý, podporujúci i ničiaci. Vždy máš na výber. Pluto, tvoja vládnuca planéta, nesie v sebe osudovosť i tajomno. V klasifikácii planét sa stráca, aby sa objavila ako trpaslíčia planéta. Pamätaj však, že ona si nesie a tebe odovzdáva tajomno, tajnoskárstvo, občas zahmlievanie. Máš svoje tajomstvá, ale máš aj schopnosť tajomstvá odhaľovať. Samozrejme, veď vidíš do hĺbok a vieš z nich vzlietnuť ako Fénix. Ani povrazy osudu, ani rozbúrené vody ťa nezadržia. Poletíš ako vták Fénix. Nech sa tak stane. S láskou Sarita
 

 

Spojiť astrológiu s rastilnami - k tomuto ma inšpiroval etikopriateľ Igor Adamec pred asi dvoma, troma rokmi. Aj v tomto spojení si hlboko uvedomujem vetičku, ktorú mám rada - VŠETKO SO VŠETKÝM SÚVISÍ, takže navrhujem krátku meditáciu s rastlinou, ktorá patrí k tomu-ktorému znameniu. Ak ti práve navrhovaná rastlina nie je po "chuti", zamysli sa, v čom si taký istý ako ona a aké tiene ti otvára. Ak ti rastlinka ide "k duhu", pomedituj si s ňou, otvor sa jej pôsobeniu a nechaj, nech ti prinesie z teba samého odpovede, ktoré momentálne potrebuješ či môžeš počuť. 

Ešte pripomínam, že všetci máme v sebe všetkých dvanásť znamení a podľa toho, aké práve u teba má svoju silu, pokojne ti môže meditačne "voňať" aj iná rastlinka.  Vyberaj teda buď podľa návrhu, alebo podľa vlastnej intuícii, alebo prejdi si postupne viacej rastlín a tá správna ti pošepne, či chce byť chvíľu s tebou. 

Pri jednotlivých znameniach navrhujem nájsť konkrétnu rastlinku v prírode, parku, záhrade či vo vlastnom kvetináči. Ak ju nenájdeš, určite si ju vieš vygoogliť a aj na obrázku poriadne popozerať a skamarátiť sa s ňou. 

Čítať ďalej...

BUDÍČEK! Nastáva čas aktivity, vitality, rastu. Ryby sa vzďaľujú v kolobehu zverokruhu, Baran sa prebúdza. Jeden astrorok končí, nový začína. Dobré ránko, úžasné dni. Je životaschopný čas - 20.3. 2021 o 10.37 h na trón zasadne Baran. Nesie si svoje cnosti i neresti tak, ako každé znamenie v duálnom svete. Aj vďaka tomu máme na Zemi pestrofarebnosť pováh a príbehov.

Keby si mal v sebe len cnosti, narodil by si sa do anjelských sfér, nie na Zem. Keby ti boli blízke len neresti a škodoradosti, poletoval by si v pekelnom svete, nie na Zemi. Hurá, si na Zemi! Máš v sebe kokteil rôznych vlastností, emócií, skúsme si teda z Barana vybrať cnosti. Napríklad:

ODVÁŽNE každé ráno vstaň do úžasného dňa tak, aby si videl jeho krásy a dary, aby si videl jeho pestrú ponuku možností. Vždy existujú. Aj vo výšinách, aj na samom dne, len otvor srdce. VITALITOU naplň svoj deň. Pokojne po rannej modlitbe chvíľku tancuj. Hudbou a pohybom privítaj svetlo a Slnko. Prebuď svetlo a Slnko v sebe a žiar. POSTAV SA DO ČELA seba samého. Ty vieš, čo je pre teba správne, buď sebou samým. Premieňaj aj malými krokmi svoje túžby na potreby a plň si ich. Aj v dobe núdzového stavu máš možnosti. NOVÝM VECIAM sa otvor. Pamätáš na Pipi Dlhú Pančuchu? "To som nikdy nerobila, to mi určite pôjde." A tak skôr, ako povieš - neviem, nechcem, nechápem, nie-nie, neurobím, hľadaj, ako hovoriť životu ÁNO. ROB PRVÉ KROKY k spojeniu, pochopeniu, súzneniu so svojimi milými i celým svetom. Nečakaj, čo urobí iný. Preber zodpovednosť a urovnaj, zharmonizuj svoje vzťahy. Myšlienkou, slovom, činom - vyber si taký spôsob, ktorý ťa osloví. Nastupuje jar so silou života, silou rastu - čo zaseješ, to vyrastie.

VITAJ, nová sila prvého znamenia zveroKRUHu. 

Keď je reč o hviezdach, zbystrím pozornosť. Pri tomto  horoskope narodenia som však padala na zadok. Jeho autorom je Filip Vlčko z Life Alchemy a ako vznikol, prezradí on sám ďalej v texte. Nech sa teda páči – najprv horoskop:

„Jeho základnými vlastnosťami sú hravosť, tvorivosť, dobrosrdečnosť, spoločenskosť, ale aj samostatnosť. V jeho povahe nájdeme tiež istý temperament a vo fáze „puberty“ treba určite dať pozor na to, aby si sa mu neprispôsobila príliš.  Mohlo by to skončiť tak, že sa z neho stane generál. Určite bude vhodné, ak ho budeš viesť k samostatnosti, ale popri tom aj istej zodpovednosti. Bude milovať výzvy, bude veľa tvoriť, ale chod vecí je dobre nechať na ňom. V prílišnom obmedzení a drezúre by veľmi trpel.

Vzťah s ním bude o hľadaní rovnováhy medzi jeho slobodno–inšpiratívno-spoločenskou povahou a chuťou mať veci pod kontrolou. Ak ho oceníš, necháš mu slobodu v prejave a zároveň dáš rozumné hranice, bude ťa milovať. Chýbajú mu vlastnosti ako agresivita a „čudáckosť“ – takže si určite nebude ulietať vo vlastnom svete. Niekedy ho však bude treba do istých vecí posmeliť.

Vytvára s tebou veľmi harmonické väzby na viacerých úrovniach. Bambi je psík veľmi peknej povahy.“

Práve ste dočítali horoskop psíka menom Bambi, ktorý spolu s piatimi súrodencami dostal pri narodení svoj osobný horoskop šitý na mieru podľa jeho dátumu, času a miesta narodenia. Ako Filipa Vlčku napadlo vypracovať tieto horoskopy? Mal živý sen. Dobre čítate! Mal skutočný živý sen počas skutočného spánku. Snívalo sa mu o tom, ako využiť znalosti čínskej astrológie pri zvieratách. Napísal teda svojej kamarátke Monike Olšovskej z Liptovského Petra, ktorá je veľký profesionál  v dogdancingu. Kedysi spolupracovali vo westernovom mestečku. On s dravými vtákmi, Monika so psíkmi. „Bolo mi trochu divné ráno napísať človeku, ktorého som niekoľko rokov nevidel, že sa mi sníval sen a ak chce, pozriem sa cez horoskop na jej psíka,“ oznámil Filip. „Čuduj sa svete, Monika odpísala, že odpadne a rada údaje poskytne.“

-----------------------------------------

Toľko úryvok z článku, ktorý som pripravila do májového čísla Vitality. Tam si ho môžete potom prečítať celý. Psíky z toho príbehu poznám osobne, sú úžasné a Monika hovorí, že ich horoskopy pomohli jej pri výcviku. Vie, čo môže od psíkov očakávať, vie, kedy môže pritlačiť a kedy už nie, lebo inak by psíka "zlomila".  Bude to v májovej Vitalite horoskopovo-psia mňamka. 

 

Podkategórie